Zahvala svim posjetiteljima izložbe u Čakovcu

Srdačno zahvaljujemo svim posjetiteljima koji su nas podržali i pridružili nam se na izložbi i promociji knjige “Put međimurske nošnje” tijekom njenog boravka u Čakovcu. Ovaj kulturni događaj bio je iznimno značajan jer je predstavio rezultate istraživanja međimurske narodne nošnje u okviru projekta “Out of the Box” iz programa EU Kreativna Europa. Projekt je bio usmjeren na očuvanje i revitalizaciju međimurske nošnje kroz suvremene tehnološke pristupe, kao što su digitalizacija, multimedijalne prezentacije i interaktivni sadržaji.

Posebno smo zahvalni Dječjem vrtiću Cipelica, mješovitoj waldorfskoj skupini “Sunčeka”, I. osnovnoj školi Čakovec, 3C razredu, te Ekonomskoj i trgovačkoj školi Čakovec, 3. razredu upravnih referenata, koji su nas posjetili na kišni ponedjeljak, hrabro stigavši u kabanicama i s kišobranima. Ova grupa mladih posjetitelja bila je posebno važna jer su pokazali interes za povijest i kulturnu baštinu Međimurja, uključujući povijest nošnje koja se i danas koristi u folklornim događanjima.

Nažalost, zbog kasnijeg početka školske godine, nisu nas mogli posjetiti svi učenici i škole koji su to planirali. Ipak, izložba se u Čakovcu zadržala samo 10 dana prema ranije dogovorenom planu, jer sada seli dalje prema našim partnerima u Sloveniju, u Lendavu, te kasnije u Mađarsku, u Pečuh.

Izložba “Put međimurske nošnje” predstavlja jedinstven prikaz bogate etno-tradicije Međimurja kroz inovativne tehnologije, kao što su VR naočale i hologram, omogućujući posjetiteljima da dožive ljepotu i povijest nošnje na sasvim nov način. Osim multimedijalnih sadržaja, posjetitelji su mogli koristiti QR kodove kako bi pristupili dodatnim informacijama o izloženim nošnjama, čineći cijeli događaj interaktivnim i edukativnim iskustvom.

Također, knjiga “Put međimurske nošnje” koja je predstavljena na izložbi donosi rezultate istraživanja trenutnog stanja međimurskih narodnih nošnji te usporedbu s narodnim nošnjama iz susjednih regija Slovenije i Mađarske. Zahvaljujući interdisciplinarnom pristupu, ovaj projekt uključio je suradnju institucija, muzeja, povjesničara umjetnosti i drugih stručnjaka, što je rezultiralo izradom strateških dokumenata, publikacija i digitalnih sadržaja koji dodatno obogaćuju ovo područje etnološkog istraživanja.

Posebno zahvaljujemo Muzeju Međimurja Čakovec na podršci i pružanju iznimnog prostora za izložbu. Ovaj prostor omogućio je da se izložba prikaže na najvišoj razini, te da svi posjetitelji, bilo iz Međimurja ili šire, dobiju priliku doživjeti bogatstvo naše kulturne baštine.

Nakon Čakovca, izložba nastavlja svoje putovanje. Prvo odredište je Slovenija, gdje će se 11. rujna 2024. s početkom u 18:00 sati održati svečano otvorenje u Kazališnoj i koncertnoj dvorani Lendava. Ovaj događaj organizira naš partner Hrvatsko kulturno društvo Pomurje. Nakon Lendave, izložba seli u Pečuh, Mađarsku, gdje će biti postavljena u Muzeju Janusa Pannoniusa od 28. rujna 2024..

Još jednom hvala svim našim posjetiteljima, sudionicima i suradnicima na podršci i doprinosu ovoj izložbi. S ponosom možemo reći da smo kroz ovaj projekt uspjeli povezati ne samo međimursku nošnju s modernim tehnologijama, već i povezati ljude i zajednice u cilju očuvanja naše zajedničke kulturne baštine.